Kvalitní domácí podívaná - Televize nebo Projektor?

12. 3. 2014

Dnes razantně padají ceny nejen velkých televizorů, ale také Full HD projektorů pro domácí kino, které tak můžeme vidět v mnoha moderních domácnostech. Jaké jsou výhody a nevýhody? Které řešení naplní nejlépe Vaše očekávání?

Náklady na provoz

Pokud se rozhodneme pro projektor, musíme počítat oproti televizi s dodatečnými provozními náklady v podobě výměny světelného zdroje – lampy. I když výrobci nabízejí lampy se stále delší životností a lepší světelnou stálostí, stále je garantovaná životnost v rozmezí od 2 do 4 tisíc hodin (nebo 1 rok) a jejich cena začíná od 3000 Kč až do 10 000 Kč.

Omezení provozu

Stále největší nevýhodou projektoru, oproti moderní televizi, je omezení provozu v závislosti na světelných podmínkách. Zatímco televizi můžete bez problémů sledovat za jakéhokoli světla, kdykoli během dne, projektor vyžaduje nejlépe úplně zatemněnou místnost. V kombinaci s vysokou teplotou, kterou projektor svým chlazením vyzařuje, je sledování filmu během horkého letního dne nepohodlné, ne-li nemyslitelné. Projektor tak nalezne nejlepší využití mezi 21.00 a 5.00 hodinou.

Komfort

Bohužel projektory nejsou vybaveny televizním tunerem ani reproduktory. Většina z nich také neumožňuje zapojení a přehrávání z Flash disků. Minimálně jej tedy musíte propojit s domácím kinem nebo počítačem. Také start a žhavení lampy zabere více času, než pouhé zapnutí televize.

3D technologie

Ano samozřejmě, dnes již se setkáme s 3D technologií i u projektorů. Mezi nejnámější výrobce 3D projektorů patří BenQ či Acer, avšak cenová dostupnoust je stále ještě velmi vysoká. Tuto skutečnost však kompenzuje konečný efekt, kterému většina televizí jen těžko konkuruje. Skutečné vtažení do deje, strach, závrať z výšky, vyhýbání se letícím předmětům - to umí jen opravdu hodně velká uhlopříčka.

Instalace

Zatímco televizi můžete v podstatě vybalit z krabice, umístit třeba i na zem a po rychlém zapojení už sledovat film, projektor zpravidla vyžaduje složitější a nákladnější instalaci. Pomineme-li montáž promítacího plátna, případně povrchovou úpravu zdi, je nutné nalézt nejlepší promítací vzdálenost a zde projektor umístit. Abychom nemuseli opakovaně po každém spuštění zaostřovat obraz, je nejlepší projektor zavěsit na strop, než jej nechat volně položený na stole. Zavěšení však také představuje nutnost zakoupení speciálního držáku i montáž desítek metrů kabelů.

Kino feeling

Ptáte se, proč si vlastně projektor na domácí použití kupovat? Protože pouze velké promítací plátno dokáže vytvořit neopakovatelnou atmosféru kina u Vás doma. I ty nejobyčejnější projektory totiž hravě vykouzlí úhlopříčku větší než dva metry a výkonnější modely i čtyři. Navíc je světlo odražené, nikoli vyzařované, což je pro diváka mnohem příjemnější a méně unavující. Kino feeling však nelze popsat slovy a ocení ho jen opravdový filmový fanoušek.

Shrnutí

Pokud tedy toužíte i vy po levném a velkém obrazu u sebe doma, zamyslete se ještě, k čemu jej budete využívat. Pokud televizi využíváte denně a je pro Vás neodmyslitelnou kulisou, určitě o projektoru nepřemýšlejte. Naopak zážitkový divák nebo hráč her, který si občas rád vychutná kvalitní podívanou, by měl přemýšlet o projektoru. V řadě domácností už proto využívají a kombinují obě řešení.