Jak vybrat vhodnou sekačku na trávu?

14. 4. 2014

Přišlo jaro a trávníky za okny se už naplno zelenají. Aby tráva před domem houstla a vytvořila vysněný koberec, je potřeba ji sekat a náležitě o ni pečovat. S nesprávnou nebo již dosluhující zahradní sekačkou se však pro někoho taková péče může proměnit v nekonečnou noční můrů, která skončí až na podzim. Jak si vybrat novou sekačku z širkoké nabídky různých variant a týpů, vhodnou pro vaši zahradu, Vám porádíme v tomto článku.

Benzínovou sekačku nebo elektrickou sekačku?

První rozhodnutí se týká volby motoru. Ikdyž se zákazníci zpravidla o typ motoru moc nezajímají, je kvalitní a silný motor o to důležitější, čím vyšší je frekvence a záběr sekání. Neměla by se podceňovat ani hodnota výkonu. Při udržbě trávníků s malou výškou stačí výkon kolem 3 PS. Údržba vyšších trávníků vyžaduje obvykle výkon motoru v rozmezí 5-6 PS. Vyšší výkon je pak charakterictický pro benzinové motory. Pakliže sekačku bude obsluhovat žena, je nejvhodnější vybírat sekačku s pojezdem a funkcí snadného startování.

Záběr sekačky

Druhým klíčovým kritériem výběru sekačky je volba záběru sečky. Ta je přímo úměrná velikosti nože a volba závisí zejména na rozloze sečené plochy. Doporučuje se:

do 200 m² plochy – záběr 32 cm
do 350 m² plochy – záběr 40 cm
do 500 m² plochy – záběr 40–45 cm
do 1000 m² plochy – záběr 45–53 cm
nad 1000 m² plochy – záběr 53 cm a více

Obecné charaktericiky závěrem

Elektrické sekačky mají své výhody při sekání malých ploch trávníku, ale jsou samozřejmě závislé na přítomnosti elektřiny. Většinou nemají vysoký výkon ani záběr a vždy je zde riziko přeseknutí kabelu.

Benzinové sekačky jsou zase ideální volbou pro údržbu středně velkých trávníků i s členitějším terénem. Umožňují efektivně sekat i vyšší a hustší travní porosty.

Benzinové sekačky bez pojezdu se skvěle hodí pro údržbu menších a členitých zahrad. Oceníte je všude tam, kde chybí přívod elektrické energie anebo tam, kde se při práci nechcete omezovat přívodním elektrickým kabelem.

Benzinové sekačky s pojezdem vám usnadní práci, protože mají vlastní pohon, takže je nemusíte před sebou namáhavě tlačit.

Kvalitní vřetenové sekačky jsou vybaveny noži stočenými do šroubovice, které trávu stříhají. Konečky trávy tak nezasychají.

Ruční vřetenová sekačka je vhodná pro údržbu malých ploch, motorové vřetenové sekačky zvládnou velké plochy trávníků.

Do vysoké a přerostlé trávy volte vyžínač, s náletovými dřevinami si poradí křovinořez. Strunová sekačka pomůže v dosekávání malých ploch podél cest, plotu a zídek, okolo stromů a skalek.

Robotické stroje pracují za vás, pohybují se v prostoru vymezeném výškovými předměty, od kterých se odrazí a změní směr jízdy.

Zahradní traktor nabízí nejsnazší cestu k udržbě větších, především rovných, ploch a také ke špičkovému trávníku s minimálním úsilým.